Elhaida Dani

EUROVISION 2015

Elhaida Dani - I'm Alive (Vienë/ Austri)

Hersi Matmuja

EUROVISION 2014

Hersi Matmuja - One night's anger (Kopenhagë / Danimarkë) vendi i 15 semifinale

Bledar Sejko

EUROVISION 2013

B. Sejko & A.Lulgjuraj - Identitet (Malmo / Suedi) vendi i 15 semifinale

Slide 1

EUROVISION 2012

Rona Nishliu - Suus (Baku / Azerbaixhan) vendi i 5 në finale

Slide 2

EUROVISION 2011

Aurela Gace- Feel the passion (Dyseldorf / Gjermani) vendi 14 në gjysëmfinale

Slide 1

EUROVISION 2010

Juliana Pasha - It's all about you (Oslo / Norvegji) vendi i 16 në finale

Slide 2

EUROVISION 2009

Kejsi Tola - Carry me in your dreams (Moskë / Rusi) vendi i 17 në finale

Slide 1

EUROVISION 2008

Olta Boka - Zemrën lamë peng (Beograd / Serbi) vendi i 17 në finale

Slide 2

EUROVISION 2007

Aida & Frederik Ndoci - Hear my plea (Helsinki / Finlandë) vendi i 17 në gjysëmfinale

Slide 1

EUROVISION 2006

Luiz Ejlli - Zjarr e Ftohtë (Athinë / Greqi ) vendi i 14 në gjysëmfinale

Slide 2

EUROVISION 2005

Ledina Celo - Tomorrow I go (Kiev / Ukrainë) vendi i 16 në finale

Slide 1

EUROVISION 2004

Anjeza Shahini - The image of you (Stamboll/ Turqi) vendi i 7 në finale

Mirësevini në faqen zyrtare të Eurovision Albania OGAE

Organisation Générale des Amateurs de l'Eurovision!

 

Eurovizion 2015 Elhaida Dani "I'm Alive"

 

 

Disa javë më parë Elhaida Dani lajmëroi me një mesazh të gjatë në faqen e saj zyrtare në Facebook se autori i këngës Diell, kishte tërhequr këngën Diell nga konkurimi në Eurovision Song Contest 2015. Ky vendim do të kishte rrezikuar përfaqësimin e Shqipërisë në Eurovizion, por rregullat Radio Televizioni Shqiptar në përputhje me rregullat e caktuara nga enti organizator EBU, vendosi që të vazhdojë konkurrimin me një këngë të re.

Më poshtë do të mund të lexoni mesazhin e Elhaidës i cili vjen në gjuhën Shqipe dhe Italiane, ku ndër të tjera ajo e ajo tregon për këtë vendim. Ja edhe mesazhi i plotë.

"Mendoj se është e drejtë t'ju komunikoj personalisht vendimin e marrë dhe më është komunikuar së fundmi. 
Këtë vit do të perfaqësoj Shqipërinë në Eurovision me një këngë tjetër nga ajo me të cilën u shpalla fituese e FiK, në dhjetor te vitit te kaluar. 
Ky lajm do bëhet publik dhe zyrtar së shpejti, por dëshiroja që të isha unë ajo që jua komunikoj për herë të parë. 
Autori i kënges Diell, për arsye personale dhe të pandryshueshme, ka vendosur që të tërheqë këngën nga ai të kompozuar, dhe do jëte per fat te keq e pamundur të këndohet nga unë ne Eurovision Song Contest 2015. 
Duke respektuar këtë zgjedhje të tijën personale, dhe ne dakordësi me RTSH, e mbi te gjitha duke respektuar rregullat e vendosura nga ESC , më është komunikuar që si fituese e FiK, unë duhet të përfaqësoj vendin tim në Vienë me një këngë të re. 
Urimi dhe dëshira ime është që ky vendim i papritur që më është bërë i ditur, të mos sjellë pakënaqesi dhe polemika; 

Qëllimi mbetet ai, që Shqipëria të ndahet me një rezultat sa më të mirë dhe të gjithë do punojmë sa më shumë për ta arritur."

 

Autorët e këngës janë Zzapp & Chriss, të cilët shkruan këngën "S'të fal" kënduar nga Lindita Halimi, këngë e cila mori cmimin e tretë në Festivalin e RTSH-së.Kënga quhet "I'm Alive" dhe ka një fillim të lehtë, duke u marrë motiv të shpejtë në vazhdim. Menjëherë pas prezantimit të këngës në lajmet kryesore të orës 20.00 në RTSH, në rrjetet sociale filluan reagimet të cilat ishin pozitive në përgjithësi, duke e vlerësuar këngën si një këngë kontemporane, një këngë që përcjell një mesazh të fortë dhe gjithashtu duke mos lënë jashtë vlerësimet për vokalin e këngëtares Elhaida Dani, e cila në mesazhin e saj në Facebook pak para publikimit të këngës tha se kënga është dedikim për publikun. Po në këtë mesazh, thuhet se kënga do të vijë në tre versione, në Anglisht, Shqip dhe Italisht. Në Eurovizion kënga do të këndohet në anglisht  ku Elhaida do të jetë në skenë sëbashku me këngëtaret e mirënjohura Erga Halilaj dhe Olsa Papandili.

 

Ja edhe mesazhi i plotë i saj:

"Sonte në 20:00 ne TVSH do publikohet për herë të pare kënga dhe klipi i "I'm Alive".
Pas më pak së një muaj që filluam punën për një këngë të re, sot kemi një këngë për të cilën kam punuar me shumë dashuri , me tekst në anglisht dhe në shqip dhe së shpejti edhe në italisht, dhe një video e punuar nga Provideo me një fabul që për mua është shumë e rëndësishme. 
Në një kohë rekord si kjo, kam dhënë më të mirën time  dhe uroj shumë të shpërblej të gjithë ju për besimin që më dhuruat. 
Dedikim për ju ‪#‎iamalive‬
Elhaida Dani"

  

   

Aktivitetet e Radhës

eurovision-song-contest-2015

Eurovision Song Contest 2015


Më 6 gusht 2014 Radiotelevizioni Publik Austriak (ORF) njoftoi se kishte zgjedhur Vienën si qyteti mikpritës për...
Lexo më shumë...
ogae-albania-joinus-bashkohuni-me-ne

Eurovision Albania OGAE antarsim


Antarësim Ju lutem dërgoni një EMAIL për më tepër informacion dhe për të kërkuar formularin e...
Lexo më shumë...
eurovision-in-concert-2014

Eurovision in Concert 2015


Edhe këtë vit , Amsterdami do t'ju ofrojë koncertin tradicional të Eurovizionit. Koncerti do të mbahet me datë 18...
Lexo më shumë...

Lajmet e Fundit

elhaida-dani-intervista-e-saj-e-plote-per-esc-serbia

Elhaida Dani: Intervista e saj e plotë për ESC...


Pasi faqja e internetit escserbia.com, ka intervistuar dhe më pas publikuar intervistën e Elhaida Danit në gjuhën...
Lexo më shumë...
hersi-koncert-perkujtimor-ne-aushvic

Hersi - Koncert përkujtimor në Aushvic


“Udhëtimi I kujtesës”, kështu e ka titullin ai udhëtim I paharrueshëm për të kujtuar ata që nuk duhen harruar...
Lexo më shumë...
ogae-second-chance-2014-prezantimi-i-kengeve

OGAE Second Chance 2014 - Prezantimi i...


OGAE Second Chance Contest 2014 (OGAE Konkursi Shansi i Dytë 2014)këtë vit do të zhvillohet nga klubi Norvegjez...
Lexo më shumë...