Eneda Tarifa

EUROVISION 2016

Eneda Tarifa - Fairytale (Stokholm / Suedi)Vendi i 16 në gjysëmfinale

Elhaida Dani

EUROVISION 2015

Elhaida Dani - I'm Alive (Vienë / Austri) Vendi i 17-të në finale

Hersi Matmuja

EUROVISION 2014

Hersi Matmuja - One night's anger (Kopenhagë / Danimarkë) vendi i 15 semifinale

Bledar Sejko

EUROVISION 2013

B. Sejko & A.Lulgjuraj - Identitet (Malmo / Suedi) vendi i 15 semifinale

Slide 1

EUROVISION 2012

Rona Nishliu - Suus (Baku / Azerbaixhan) vendi i 5 në finale

Slide 2

EUROVISION 2011

Aurela Gace- Feel the passion (Dyseldorf / Gjermani) vendi 14 në gjysëmfinale

Slide 1

EUROVISION 2010

Juliana Pasha - It's all about you (Oslo / Norvegji) vendi i 16 në finale

Slide 2

EUROVISION 2009

Kejsi Tola - Carry me in your dreams (Moskë / Rusi) vendi i 17 në finale

Slide 1

EUROVISION 2008

Olta Boka - Zemrën lamë peng (Beograd / Serbi) vendi i 17 në finale

Slide 2

EUROVISION 2007

Aida & Frederik Ndoci - Hear my plea (Helsinki / Finlandë) vendi i 17 në gjysëmfinale

Slide 1

EUROVISION 2006

Luiz Ejlli - Zjarr e Ftohtë (Athinë / Greqi ) vendi i 14 në gjysëmfinale

Slide 2

EUROVISION 2005

Ledina Celo - Tomorrow I go (Kiev / Ukrainë) vendi i 16 në finale

Slide 1

EUROVISION 2004

Anjeza Shahini - The image of you (Stamboll/ Turqi) vendi i 7 në finale

Mirësevini në faqen zyrtare të Eurovision Albania OGAE

Organisation Générale des Amateurs de l'Eurovision!

Albania ESC 2016 - Eneda Tarifa- "Fairytale"

 

"Fairytale" (në Shqip kënga erdhi me titullin "Përrallë") është kënga e cila përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2016! 

Kënga u kompozua me muzikë dhe poezi të Olsa Toqit. Kënga është një përzierje e muzikës moderne me folklorin shqiptar.

Kënga erdhi në dy versione, në Anglisht dhe Shqip por në Eurovizion kënga u këndua në anglisht.  Versioni anglisht  u rregjistrua në një studio prestigjoze në Londër "Woodstock Studios" dhe Eneda u  shoqërua nga tre backing vocals të cilët ishin, Xhoni Jesku, Venera Lumani dhe Ambra Devolli.

Kjo ishte edhe pjesmarrja e 13-të për  Shqipërinë. Këtë vit, Eurovizioni u zhvillua në Stokholm të Suedisë  pas fitores me këngëtarin Måns Zelmerlöw dhe këngën "Heroes" në Vienë 2015.

Eurovizioni u zhvillua më datë 10, 12 & 14 Maj - Shqipëria mori pjesë në gjysëmfinalen e dytë, atë të datës 12 Maj. Eneda këndoi me numrin 17, por nuk arriti të marrë pikët e duhura për të arritur në natën finale. Kupen e artë, mori këngëtarja nga Ukraina, Jamala, e cila këndoi këngën "1944".

 

Eneda Tarifa - Fairytale  (Performanca e saj në Eurovizion)

Aktivitetet e Radhës

dyqan-shop

DYQAN - SHOP


"Eurovision Albania OGAE" rihap dyqanin elektronik për shitje DVD/CD. Të gjitha përfitimet nga shitjet i...
Lexo më shumë...
eurovision-in-concert-2016-amsterdam-nl

Eurovision in Concert 2016 - Amsterdam (NL)


Edhe këtë vit , Amsterdami na ofroi koncertin tradicional të Eurovizionit. Koncerti u mbajt me...
Lexo më shumë...
ogae-albania-joinus-bashkohuni-me-ne

Si të bëheni antarë në Eurovision Albania...


Antarësim. Ju lutem dërgoni një EMAIL me të dhënat tuaja: Emër...
Lexo më shumë...

Lajmet e Fundit

konkursi-ogae-video-contest-2016-zgjidh-perfaqesimin-tone

Konkursi OGAE Video Contest 2016 - Përfaqësimi...


  Ju keni patur mundësinë për të zgjedhur një nga 20 videoklipet e...
Lexo më shumë...
ogae-scc-2016-dergoni-voten-tuaj

OGAE SCC 2016 - Dërgoni votën tuaj


Ndërkohë që Eurovision Song Contest, e kreu misionin e tij, edhe këtë vit, tashmë...
Lexo më shumë...
junior-eurovision-2016-shqiperia-perzgjedh-sot

Junior Eurovision 2016: Shqipëria përzgjedh...


Sonte në mbrëmje, vjen edicioni 52. i Festivalit të Këngës për...
Lexo më shumë...